Każda osoba, która szuka dobrego sposobu na długoterminowe oszczędzanie pieniędzy na swoją przyszłość, powinna pomyśleć o dość nowym narzędziu zwanym Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). I chociaż to pojęcie przewija się obecnie dosyć często w mediach i rozmowach prywatnych, to jednak sporo osób wciąż zastanawia się nad tym, czym właściwie są owe Pracownicze Plany Kapitałowe i czy są one bezpieczne? W tym artykule odpowiadamy między innymi właśnie na te pytania.
Otóż już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że jest to w pełni dobrowolny system o charakterze prywatnym, który ma na celu wspomóc gromadzenie środków na przyszłą emeryturę. Trzeba zatem od razu obalić dość powszechny mit, jakoby uczestnictwo w nich było dla wszystkich pracowników obowiązkowe. W praktyce korzystać z niego można od stycznia 2019 roku i jak dotąd spora liczba Polaków zdecydowała się do PPK zapisać. Co ciekawe patrząc na aktualne stopy zwrotu z tej inwestycji, są one bardzo zadowalające, zatem można przypuszczać, że w kolejnych latach liczba uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie się tylko zwiększać. A na czym to wszystko polega? Otóż mechanizm jest tu bardzo prosty i polega na tym, że na przyszłą emeryturę pracownika składają się trzy podmioty, czyli:
– sam pracownik
– pracodawca
– państwo
Aby zgromadzić kapitał, z każdej pensji pracownika potrącana jest pewna kwota pieniędzy. Później swoją część dokładają z kolei pracodawca oraz właśnie państwo. Dzięki takiej „składce” można po latach zgromadzić bardzo pokaźne zabezpieczenie emerytalne. A jak wygląda wypłata tych środków? Otóż tutaj ustawodawca wprowadził pewnego rodzaju ubezpieczenie mające na celu ochronę kapitału. Z tego powodu pieniądze z PPK można wypłacić dopiero po ukończeniu przez uczestnika 60 roku życia. Istnieją jednak od tej zasady pewne wyjątki, do których należą przede wszystkim sytuacje losowe, które także skatalogowano w oddzielnych przepisach. No dobrze, a co jeśli będziemy chcieli z uczestnictwa zrezygnować? Co wtedy należy zrobić?
Otóż można to zrobić dość łatwo, gdyż wystarczająca będzie wyłącznie prosta pisemna deklaracja złożona do obecnego pracodawcy. Wzór takiego dokumentu o rezygnacji do pobrania bez problemu znajdziemy zresztą w Internecie. Warto tu zaznaczyć, że rezygnacja nie musi być ostateczna i w każdym momencie istnieje możliwość powrotu do programu. Reasumując całość, można śmiało powiedzieć, że Pracownicze Plany Kapitałowe są świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce, aby jego przyszła emerytura była jak najwyższa. Liczni eksperci mocno polecają uczestnictwo w nich, zwłaszcza że patrząc na aktualną kondycję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zachodzące zmiany demograficzne odkładanie pieniędzy z myślą o przyszłości to praktycznie konieczność.
Pamiętajmy zatem, aby już dziś zadbać o emerytalne finanse.